Architektoniczne perełki Bielska-Białej

Wakacyjny urlop kojarzy się wszystkim z szumem morza, górskimi wędrówkami lub z żeglowaniem po jeziorach. Co jeśli nie interesują nas takie atrakcje, czy w Polsce są jakieś inne opcje wakacyjne? Oczywiście, że tak. Przecież zawsze można wybrać się do któregoś z przepięknych polskich miast. Nasza ostania wizyta w Opolu nas w tym utwierdziła. Dlatego postanowiliśmy wybrać się do pewnego miasta położonego na Śląsku

Bielsko-Biała to ciekawe miasteczko. Jego historia sięga jeszcze czasów średniowiecznych, kiedy to w centrum obecnej starówki wzniesiono niewielki gród. Z biegiem lat przebudowano go w zameczek obronny, który stał się siedzibą książąt cieszyńskich. Zarówno sam zamek, którego powstanie datuje się na czternasty wiek, jak i inne zabytki architektoniczne przyciągają co roku do tego niewielkiego miasteczka sporą grupę turystów.

Wśród atutów Bielska należy także wymienić infrastrukturę turystyczną. Baza noclegowa działająca w mieście jest bardzo obszerna. Turyści znajdą nocleg między innymi w eleganckim hotelu, niewielkim pensjonaciku czy na przytulnej kwaterze prywatnej. Osoby, które przedkładają cenę kwaterunku ponad wygody, takie jak chociażby łazienka w pokoju mogą skorzystać z propozycji noclegowych oferowanych przez schronisko turystyczne.

Bielsko słynie z licznych ciekawych zabytków. Jednym z nich jest wspomniany Zamek Książąt Sułkowskich znajdujący się w centrum miasta. Jest to budowla wzniesiona z cegły i kamienia na planie prostokąta, którą wieńczą dwie wieże. Przez kolejne stulecia zamek był wielokrotnie przebudowany zgodnie z panującymi wówczas trendami w sztuce. W czasach obecnych z łatwością można tu dojrzeć zarówno wpływy gotyku, baroku, jak i misterne renesansowe wykończenia. Zamek swą pierwotną funkcję utracił już dawno temu, obecnie w jego murach swą główną siedzibę ma Muzeum Historyczne działające na terenie Bielska.

Nieopodal wzgórza zamkowego znajduje się również jedna z najpiękniejszych bielskich świątyń – katedra pod wezwaniem św. Mikołaja. Pierwsze wzmianki o jej budowie pochodzą z piętnastego wieku. Kościół kilkukrotnie zmieniał swój wygląd – ostatnia przebudowa miała miejsce na początku ubiegłego stulecia, kiedy to między innymi wzniesiono wysoką na ponad sześćdziesiąt metrów wieżę kościelną.

Przebywając w Bielsku-Białej warto uwagę zwrócić również na okazały budynek ratuszowy, który został wybudowany pod koniec dziewiętnastego wieku, w miejscu gdzie przez wiele lat odbywał się targ bydła. Jest to potężna eklektyczna bryła, które charakteryzuje się bogatymi zdobieniami elewacji zewnętrznej oraz równie misternie wykończonymi wnętrzami.

Perełki architektoniczne to tylko niektóre z ciekawych atrakcji tego niewielkiego miasteczka. Chcąc poznać wszystkie najciekawsze zabytki, należy do Bielska przyjechać przynajmniej na kilka dni. Poza szczytem sezonu turystycznego znalezienie noclegu nie powinno stanowić problemu, jednak zawsze warto wziąć pod uwagę wcześniejszą rezerwację pobytu. Pełna oferta noclegowa jest dostępna w internecie pod frazą “noclegi Bielsko-Biała”.

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>