Dzikie ostępy Borów Tucholskich

Z pustynnego krajobrazu Łeby [o czym więcej na blogu], jedziemy w bardziej zielone tereny. Bory Tucholskie jest to jeden z największych kompleksów lasów sosnowych w Polsce. Znajduje się w północnej części kraju w dorzeczu rzek Wdy [informacje tutaj] i Brdy. Ten kompleks borów jest jednym z częściej odwiedzanych regionów Polski przez miłośników przyrody. Bory Tucholskie oferują w tym względzie bardzo dużo.

Jest to unikatowy obszar w kraju (największy obszarowo teren leśny, gdzie dominującym gatunkiem drzewa jest sosna, zajmuje ok. trzy tysiące kilometrów kwadratowych powierzchni). Z tego powodu wiele osób uważa za niemal obowiązkowe, aby tereny te odwiedzić. Odwiedzający Bory Tucholskie, mogą poruszać się po bardzo wielu obszarach chronionych (są to tereny o różnym stopniu ochrony przyrody). Na terenie tym powstał w 1996 roku Park Narodowy Bory Tucholskie. I to on ze względu na najwyższy stopień ochrony przyrody  jest najdzikszą i najchętniej odwiedzaną częścią Borów, ze względu na unikatową florę oraz faunę.

W Borach doceniono również walory widokowe, i z tego to powodu występują na ich terenie cztery Parki Krajobrazowe. Są to Tucholski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy, Wdzydzki Park Krajobrazowy oraz Zaborski Park Krajobrazowy. Tereny te obfitują w niesamowite pejzaże niespotykane nigdzie indziej.
Oprócz parku narodowego oraz parków krajobrazowych, w Borach występują licznie rezerwaty przyrody. Jest ich aż osiemnaście i każdy z nich oferuje inny rodzaj atrakcji.

Teren ten to ciekawa opcja na noclegi, istnieje tu standardowa baza noclegowa [więcej: noclegi Bory Tucholskie] w postaci agroturystyki, pensjonatów oraz małych hoteli, ale niezwykle kuszącą opcją są kempingi oraz pola namiotowe. Szczególnie jest to dobra oferta, ponieważ wiele z tych kempingów i pól namiotowych mieści się w okolicy lub nad samym jeziorem. Doskonale takie warunki nadają się na wypad z całą rodziną, a przede wszystkim uradowane z tego będą dzieci.

Bory Tucholskie jak wynika z powyższego, są dobrą lokalizacją do tego, aby wybrać się w nie na wypoczynek. Wypad w ten rejon to okazja nie tylko do samego odpoczynku. Wakacje tam spędzone będą również pełniły rolę edukacyjną i nie tylko dla dzieci. Dorośli również mogą wiele dowiedzieć się w trakcie takiego wyjazdu o naturze i pięknie przyrody.

8 komentarzy

  1. Byłam w Borach rzeczywiście jest spokojnie tak jak piszą i jest czyste powietrze. Można pospacerować, odpocząć.. polecam zmęczonym na urlop :)

  2. Ciekawy pomysł, żeby rodzinnie opisywać podróże. :) A co do samego wpisu Bory zaskakują pod względem turystycznym. :)

  3. Fotki z tych terenów są mega pamiątką, można oprawić w ramkę i mieć kawałek tej pięknej przyrody w domu.

  4. Poleczek według mnie najlepszym rozwiązaniem jest tydzień, wtedy można i zwiedzić okolicę i odpocząć trochę

  5. @Teresa ja również myślę, że tydzień to takie minimum, ale też wiem, że nie każdy może sobie pozwolić na tak długi urlop

  6. Ja to bym najchętniej na miesiąc takiego noclegu w Borach Tucholskich wyjechała, tak bardzo mi się tam podoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>