Kościół w Trzęsaczu – niezwykłe ruiny na klifie

Ruiny kościoła w Trzęsaczu od wielu lat przyciągają turystów. Stojąca na brzegu klifu południowa ściana to jedyny pozostały fragment budowli, która początkowo oddalona była od morza o około 2 km. Zobaczenie tego na żywo, wysłuchanie historii i legend, pozwala uświadomić sobie potęgę żywiołu. Kościół pw. św. Mikołaja był okazałą gotycką świątynią, wybudowaną na przełomie XIV i XV wieku. Do dzisiaj zachowały się przekazy oraz ilustracje i XIX wieczne czarno-białe fotografie, a także część jego wyposażenia, przeniesiona w inne miejsca, gdy brzeg klifu zaczął zbliżać się do ścian.  W roku 1901 runęła północna ściana kościoła. Zamknięty został on już wcześniej, w roku 1874. W tym czasie rozpoczęła się również budowa nowej świątyni. Do dziś możemy zobaczyć w niej część wyposażenia danego kościoła pw. św. Mikołaja, w tym wczesnobarokowy ołtarz. Inne zabytki, jak środkowy fragment gotyckiego tryptyku z Matką Boską i Dzieciątkiem można zobaczyć w Rewalu, część przeniesiono do katedry w Kamieniu Pomorskim oraz znalazła swoje miejsce w muzeach w Szczecinie i w Berlinie.

Zjawiska, w których natura wygrywa z wytworami człowieka, zawsze stają się obiektem przesądów i legend. Nie inaczej było ze zniszczeniem kościoła w Trzęsaczu. Najpopularniejsze podanie mówi o tym, że rybacy złowili pewnego razu Zielenicę, córkę Boga Bałtyku. Miejscowy proboszcz zdecydował zamknąć ją w świątyni, gdzie umarła z tęsknoty. Jej ojciec poprzysiągł zemstę i odzyskanie ciała córki, by wróciło do morza. O legendach, dawnym wyglądzie kościoła i jego historii opowiada wybudowane w sąsiedztwie ruin Multimedialne Muzeum na Klifie. Sam brzeg i południowa ściana świątyni zostały zabezpieczone przed dalszym osuwaniem się, by mogły opowiadać swoje dzieje jeszcze kolejnym pokoleniom turystów.

Trzęsacz to także położona u stóp klifów rozległa piaszczysta plaża strzeżona w lecie, z platformą widokową, skąd rozciąga się widok na ruiny oraz morze. Niewielka miejscowość w lecie odwiedzana jest przez kilka tysięcy turystów, zapewniając im restauracje i noclegi [patrz -> Meteor]. Trzęsacz to także wiele innych atrakcji i pięknych terenów oraz dogodny punkt wypadowy do sąsiednich miejscowości. Baza noclegowa obejmuje najróżniejsze typy obiektów, od pól namiotowych i kempingów, przez domki i pokoje, po pensjonaty i hotele.

1 komentarz

  1. Ruiny kościoła w Trzęsaczu, gdzie odpoczywałam w zeszłym roku najlepiej pokazują jak potężna jest przyroda i jak ogromna jest jej siła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>