Odkryj Polskę nieznaną – niedoceniona wieś Sorkwity

Kiedyś barokowy dom arystokraty, dziś neogotycki pałac dostępny dla każdego, kto jest chętny go zobaczyć. Oprócz intrygującej rezydencji leżącej w zabytkowym parku, Sorkwity oferują szereg atrakcji dla turystów z całej Polski i nie tylko. Znajdą tu coś dla siebie osoby lubiące penetrować zakamarki Polski, a także zmęczeni pracą urlopowicze, jak i ci rządni przygody i sportu.

Dlaczego warto wybrać się w mazurskie strony i odwiedzić tę małą wieś, jaką są Sorkwity? Ta niewielka, licząca sobie zaledwie osiemset mieszkańców miejscowość to doskonały kierunek dla każdego turysty, a odnaleźć ją można województwie warmińsko-mazurskim. Uroki swojego pejzażu zawdzięcza przede wszystkim połączeniu dwóch jezior oraz kompleksu leśnego. Pierwsze z nich, Jezioro Gielądzkie łączy się z Jeziorem Lampackim (informacje➩Wikipedia) wspólnie tworząc część szlaku rzeki Krutyni. Należy wspomnieć, iż trasa ta jest niebywałą gratką dla każdego miłośnika wioseł – co roku przyciąga do siebie rzesze kajakarzy. Obydwa jeziora są także magnesem dla wędkarzy, a z ich okolic chętnie korzystają amatorzy pieszych przechadzek i wycieczek rowerowych.

Do najważniejszych zabytków w Sorkwitach należy wcześniej już wymieniony pałac neogotycki, niegdyś należący do rodziny von Mirbach. Po niejednokrotnych zniszczeniach, pożarach i atakach podczas pierwszej wojny światowej, obiekt do dziś pozostaje w bardzo dobrym stanie. Obecnie mieści się w nim obiekt hotelarski, dający możliwość doświadczenia noclegu w prawdziwym pałacu. Nie jest to jednak jedyna oferta bazy noclegowej w Sorkwitach (Noclegi➩Sorkwity➩Meteor), aczkolwiek na pewno warta przemyślenia.

Na uwagę zasługuje także kościół ewangelicki, którego powstanie szacuje się na piętnasty wiek. Znaleźć w nim można takie relikty jak obelisk upamiętniający Jana Fryderyka Goerke, ambona barokowa wykonana przez Izaaka Rigę i przede wszystkim ołtarz główny. Tuż obok kościoła do zwiedzania przeznaczona jest pastorówka. Dla wszystkich niezaspokojonych nowych zabytków idealnym miejscem do poznania będzie zabytkowy cmentarz oraz niezwykłe, średniowieczne grodzisko znajdujące się nieopodal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>